Dlouhé stráně aneb Voda a technika

 

Je 5. září a exkurze začíná – „Huráá“

Je 5. září 2013, čtvrtý den školy. A naše třída má naplánovanou exkurzi na Dlouhé stráně a do ruční papírny ve Velkých Losinách.

Venku je přibližně 20 ° C. A na obloze ani mráček. Počasí nám jednoznačně přeje.

Z Jeseníku vyjíždíme v 8:00 hod. Celá cesta trvá asi tři čtvrtě hodinu. Když přijíždíme do Koutů, dozvídáme se, že zde bude patnáctiminutová přestávka. Má k nám přistoupit průvodce z vodní elektrárny Jiří Paloušek.

Když zastavíme u lanovky ski areálu Kouty. Většina třídy, včetně nás, se jde podívat ven. Zde se můžeme podívat i na řeku Divokou Desnou, na které je postavena dolní nádrž.

 

Dlouhé stráně – základní informace

V 9:10 hod. přijíždíme k elektrárně. Nejprve jdeme do informačního centra, kde se od našeho průvodce Jiřího Panouška dozvídáme mnoho zajímavých informací ohledně podzemní elektrárny i nádrží.

Dozvídáme se např. že výstavba byla zahájena v květnu roku 1978 a přes pár komplikací, byla uvedena do provozu roku 1996.

Tato vodní přečerpávací elektrárna má hned tři nej. Má největší reverzní turbínu v celé Evropě. Je elektrárnou s největším spádem v ČR, téměř 511 metrů. A je také vodní elektrárnou s největším celkovým výkonem v ČR (2x325 MW) .

Horní a dolní nádrž jsou propojeny dvěma potrubími. Jedním se spouští voda ve dne dolů (nedostatek energie), druhým v noci nahoru (dostatek).

Dozvídáme se, i že od dolní k  horní nádrži vede schodiště, které má téměř dva a půl tisíce schodů. Vzhledem k tomu, že cesta je zařezaná do svahu, tak v zimě na ní může být i několik metrů nafoukaného sněhu. Z toho důvodu je ve svahu vybudován výtah, sloužící pro zaměstnance.

 

Podzemní elektrárna – zima a hluk

V 10:00 hod. vstupujeme do tunelu, kde je citelně chladněji než venku či později v hale. V hale jsou slyšet pracující motory a turbíny, takže náš průvodce musí hodně zvýšit hlas, abychom ho vůbec měli možnost slyšet.

Nad námi je podle jeho slov 170 metrů hlíny a až poté rostou první stromy, z čehož mi trochu přeběhne mráz po zádech. Pod námi se nachází strojírna.

Elektrárna je celá automatizovaná a je řízena z Prahy, což je při její velikosti a složitosti propojení téměř neuvěřitelné.

 

Horní nádrž – úžasný výhled

Ve 10:22 vycházíme z podzemí. Nasedáme do autobusu a odjíždíme po cestě klikatící se kolem hory Dlouhé stráně k horní nádrži. Výhled, který cesta nabízí, je fascinující. Když autobus zastaví, dostáváme rozchod a k autobusu se máme vrátit za půl hodiny. Nakonec je horní nádrž o dost výš než jsme čekali.

Nakouknu do bloku, jestli o ní nemám něco napsaného z informačního centra. Je tam hned několik věcí, mimo jiné také, že leží na hoře Dlouhé stráně, po které je pojmenována celá elektrárna. A i když si ještě pamatuju, že je menší než ta dolní, její objem je zhruba 2,7 milionu m3, působí mohutným dojmem.

Kolem celé nádrže je cesta. Více než polovina třídy se vydává na cestu okolo ní. Z cesty je také úžasný výhled na Praděd a jiné hory a údolí kolem.

 

Dolní nádrž – voda a voda

U autobusu se máme sejít v 11:15 a jet dolů. Cestou se ještě zastavíme u dolní nádrže. Je sice větší než ta horní, ale nemá v sobě to kouzlo. Ještě z informačního centra si pamatuju, že její celkový objem je 3,4 milionu m3. A výška hráze je impozantních 56 metrů.

 

A jedeme dál… - vstříc dalšímu zážitku

Když se dostáváme zpět k informačnímu centru, náš průvodce si vystupuje a my pokračujeme dál v naší exkurzi do ručních papíren ve Velkých Losinách.